Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Youtube Bağımlılığı

YuceAthena

Yeni Üye
Arkadaşlar ben YouTube bağımlısıyım, korona dönemini ,yani 1.5 senemi, boş boş videolar izleyerek geçirdim. Karantinada günde 9-10 saatimi veriyordum, izleme süremi hala azaltamadım. Tuşlu telefona geçeyim diyorum bir 4-5 aylığına ama Neverfap'in YouTube'daki içeriklerini bitirmedim adam akıllı ve yeni videoları da takip etmeyi istiyorum. Kişisel gelişim için de YouTube'dan ilerleyeyim diyorum, ders için konu anlatımlarını da YouTube'dan izliyorum. Yani 2 arada 1 derede kaldım. Sizce tuşlu telefona geçeyim mi yoksa bu akıllı telefonu bir şekilde düzgün kullanmayı öğreneyim mi?

Kişisel Gelişim

Mars Yolcusu
Tuslu telefona gectiginde, kaybin olmayacaksa yazdigin gibi 4-5 ay gec. Diger sorunun cevabini kendin vermissin zaten. Iradene sahip cikmaya calis, akilli telefonu bir sekilde duzgun kullanmayi ogren :)

Samuray

Son Dopamin Bükücü
Üst Düzey Moderatör
Akıllı telefonu düzgün bir şekilde kullanmak en doğru seçim gibi görünüyor. Ders ve kişisel gelişim ile ilgili kaynaklara bir tek YouTube'dan ulaşıyorsan akıllı telefon kullanabilirsin. Burada asıl suçlu boş içerikli videolar, bunları engellemek senin elinde. Bu videolar "kitle yönlendirme" amacı güderler, sahipleri para kazanmaya devam etmek için içerikleri bu şekilde kurgularlar. Bu durum da bizleri zamanla yönlendirilmeye açık hale getirir ve saatlerce izlemeye başlarız. En kötüsü de Neverfap süreci dahil olmak üzere hedeflediğin amaçları saptırabilirler. Aniden bir tetikleyici, anlamsız bir şey çıkabiliyor bu videolarda. Üstelik beyni geçici olarak aptallaştırıyor hatta farkındalığı azaltıyor. Bilgisayar oyunları bile daha sağlıklı bu içeriklerden. En sık takip ettiğin boş içeriklere ait kanalları engellemeni ve serbest zamanında zamanını sosyal medyada sadece kişisel gelişime ayırmanı tavsiye ederim. Ayrıca telefondan uygulamayı silip artık web tarayıcısından girersen bu da ekrandaki süreni bir miktar azaltabilir. Bu şekilde alabildiğin bütün basit önlemleri almanı ve gerisini iradene bırakmanı öneririm. Belki canın bu şeyleri izlemek istediğinde daha yararlı bir içeriğe yönelebilirsin kısa süreliğine. (mesela doğayla veya teknikle ilgili belgesel bölümleri...)

Ben geçen haziran ayında gece saatlerce vaktimi öldürürdüm sosyal medya ve oyunlarda, çünkü aktivitem yoktu. Buna bir son verip önlemimi aldım, daha çok derslerime vakit ayırmaya başladım ve ders çalışırken sıkılmamak için ilk günlerde müzik dinledim baya çalışırken. Aradan 3 aydan fazla bir süre geçti ve ben bu yaptığımdan çok memnunum. Sen de bu şekilde yavaş bir geçiş yapabilirsin, emin ol zamanla o boş şeyleri izlemek bile istemediğini fark edeceksin. Burada sana düşen tek şey iradeni geliştirmek, tek yapman gereken izlememek. Bir şey için emek harcamayacaksın, üstelik bir şey yapmadan daha da gelişmiş biri olacaksın, özgürleşeceksin. Kulağa baya cazip bir teklif gibi geliyor :) Başarılar dilerim şimdiden.

None

Emekli Moderatör
O 9 10 saatlik süreyi bir anda azaltman mümkün değil ,bir anda azaltmaya çalışırsan ters tepebilir.Onun için kullanma zamanını yavaş yavaş azalt ama zamanı azaltırken bir yandan da o zamanı faydalı içerik üreten kanallara yönlendir. Örnek olarak ;

Şuan youtube ayırdığın 9 saat bu saatin 8 i gereksiz kanallarda 1 i yararlı kanallarda geçiyorsa
ilk etapta kullanımını 6 saate indir ama ;3 saati gereksiz kanallara diğer 3 saati yararlı içerik üreten kanallara yönlendir. bu şekilde yaparsan 3 saatini değil 5 saatini kurtarmış olursun
6 saatte zorlanmamaya başlayınca 4 e indir ,faydalı kanalların izlenme süresinin de genel izlenme süresine olan oranını arttıracak şekilde kullanım saatlerini ayarlayabilirsin

Azaltma oranlarını kendine göre belirle

Luxx

Merkür Yolcusu
Bence takip ettiğin boş içerikli kanalları bırak(Eğer varsa)Ve tavsiyem youtubeu özel bir izleme yerin olsun evde.(Bu masa olabilir,balkon olabilir)Yatarak izlemeni tavsiye etmem çünkü beynin rahatlığa alıştığı için senin youtuba direnç göstermeni zorlaştıracaktır.

Kaptan joker

Venüs Yolcusu
Bende aynı şekilde Twitter bağımlılığı var. Her şey bıraktım orada zaman geçirmeyi bırakamıyorum. Orada ki insanlar kafa dengi geliyor bana. Başka hiç bir sosyal medya kullanmıyorum

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
Tavsiyem farklı bir hesapla yeni bir Youtube hesabı oluşturman. Bu hesapta sadece gerekli kanallara abone ol. Genellikle Youtube'da boş vakit geçirmemizin sebebi keşfette çıkan saçma şeyler. Şu anki hesabın için keşfeti güncellemek zor olur. Yeni hesapta kendine has bir keşfet oluşturup faydalı videolar izleyebilirsin.

dougles

Venüs Yolcusu
Rodion Romanoviç arkadaşın dediği çok mantıklı birde tabi kendine bir hobi edin ahşap işleme çok faydalı ve dinlendirici. İnternetten bu el aletlerini bulabilirsin. Eğer bir uğraşın olursa süreci daha rahat geçirirsin.

Enki

Satürn Yolcusu
youtube'da yeni bir kanal aç ve full yararlı içerikleri beğen/abone ol, algoritma sana saçma sapan videolar gösterirse üç noktaya basıp ilgilenmiyorum de.Böylece algoritman düzelmiş olur ve zamanın boşa gitmez
Boş video izlemek istersen de diğer kanala geçersin

dojeh

Ay Yolcusu
YouTubedaki çalışacağın hocaların kanallarındaki içerikleri playlistler halinde indirip düzenli bir klasör oluşturup oradan çalışabilirsin. Bende YouTubeda cok fazla zaman harcıyordum. Ve derste çalışmam lazımdı YouTube da. Her dersin Playlistini indirip telefonumda klasör halinde düzenli hale getirdim ve YouTube komple sildim. Girmiyorum artık

Ahmed-

Jüpiter Yolcusu
Dostum en basitinden iradeni güçlendir. Bende YouTube kullanıyorum. Ama sadece ders ve kişisel gelişim için. Benim kardeşim de kullanılıyor. Ama o ise YouTube oyun videoları izliyor. Yani bu senin disiplinine ve iradene bağlı. YouTubeden bunları nasıl geliştirebilecegini bir araştır

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6