Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Sosyal Medya(Soru)

SENSEY

Ay Yolcusu
Herkese selamlar size sosyal medya bağımlılığı hakkında soru sormak istiyorum.Bu sorular;

-Sosyal medya bağımlılığı hakkında ne tarz önlemler aldınız yada alıyorsunuz?

-Sizce sosyal medyaya hiç girmemek mi yoksa kontrollü bir şekilde girmek mi?

-Sosyal medyayı nasıl daha yararlı şekilde kullanabiliriz?

strongenough

Curious
Bence, ilk başlarda tamamen ilişkinizi kesmeli, bağımlılıktan kurtulduğunuza emin olduğunuz zaman yeniden yükleyip daha kontollü şekilde kullanmalı. Şu an aktif olduğum tek sosyal medya (Reddit), Whatsapp da sayılıyorsa, onu da ekleyeyim. Reddit'i yazda indirmiştim ve işte "daha az göster", "mute" seçenekleri ile yararsız ve ilgi alanım olmayan subredditleri uzaklaştırdım kendimden ve bazı subredditlere üye oldum. Artık ana sayfamda da bana uygun içerikler çıkıyor. Bu bir çok uygulamada böyle.
Ama instagram'da "ilgilenmiyorum", "daha az göster" gibi seçenekler olmadığını biliyorum. O yüzden İnstagram'ı kökünden silin 😅

Herkese selamlar size sosyal medya bağımlılığı hakkında soru sormak istiyorum.Bu sorular;

1. Direkt olarak bütün sosyal medya hesaplarımı ve telefondan uygulamaları sildim. Bilgisayarda ise web sitesi engelleyici kullanarak bu platformlara girmeyi kendime engelledim.

2. Hiç girmemek en iyi seçenek.

3. Eğer ki iş amaçlı kullanmıyorsan hiç kullanmamak en iyi seçenek olur.

Ek olarak şunları söyleyebilirim. Kullandığım sosyal medya platformları sadece Whatsapp ve Linkedin. WhatsApp'ı iletişim için, Linkedin'i ise iş bulmak ve iş network'ü için kullanıyorum. Onun dışında ne Twitter, ne Instagram ne de Snapchat kullanıyorum. Bu üç uygulamanın kaos ve gösteriş yeri olması ve zaman kaybı olması dışında başka bir özelliğinin olduğunu düşünmüyorum.

E

endiptengeldim

Misafir

En çok bağımlı olduğum sosyal medya sitesi Twitter'dı, hesabımı tek seferde sildim hesabımı. Diğer iki siteyi ise aktif olarak kullanmıyorum. En doğrusu günde 5-10 kez, bir kaç dakikalığına girmek.

Re'lar Kvothe

Neverfap Hancısı
Öğrenciysen en ufak bir faydası yok bence.Gerçi normalde de pek bir faydasını gördüğümüze inanmıyorum.Tamamen zamanını tüketmek için sosyal medya platformları.Benim huzurumu kaçıran, beynimi zehirleyen ne varsa hepsi sosyal medyadan ötürüymüş meğer.Bırakınca hafifledim resmen.

SENSEY

Ay Yolcusu
Öğrenciysen en ufak bir faydası yok bence.Gerçi normalde de pek bir faydasını gördüğümüze inanmıyorum.Tamamen zamanını tüketmek için sosyal medya platformları.Benim huzurumu kaçıran, beynimi zehirleyen ne varsa hepsi sosyal medyadan ötürüymüş meğer.Bırakınca hafifledim resmen.
Nasıl bıraktınız?

Re'lar Kvothe

Neverfap Hancısı
Nasıl bıraktınız?
Çat diye bıraktım kardeşim.Eğer çok zorlanıyorsan telefon süresi uygulaması veya telefonun kendi ekran süresi uygulamasını kullanmanı öneririm.Kendini bu şekilde takip edebilirsin yeni başlayanlar günde 1 saat kadar vakit ayırabiliyor genelde.Senin de sınırın 1 saat olsun.Bir süre sonra tamamen bırakmak senin için kolay olacaktır.Yok ben hemen bırakmak istiyorum diyorsan derhal sosyal medya hesaplarını sil.İnstayı dondur twitterı yok et youtuba blok koy ve hala girmeden duramıyorsan digital detox uygulamasıyla telefonuna belli süreler blok koyabilirsin.Telefona bakasın geldiğinde çat diye bloğu koyuyorsun istesen de istemesen de telefonunu kullanamıyorsun.

elvas

Mars Yolcusu
Sosyal medya ciddi bir zaman çalıcı ve kolay dopamin kaynağı. Son relapsimden sonra kendimi analiz ettikten sonra sosyal medyada çok fazla vakit geçirdiğimi farketmiştim. Önce twitteri sildim. Çünkü ortalama 3 saat kadar vaktim oraya gidiyormuş. Hiç bir şey yapmadığım yetmiyor gibi bir de üstüne 3 saat boyunca kolay dopamin sağlıyordum kendime. Daha sonra normalde instagram kullanımım 5 10 dakikadır, bu sefer bilinçsiz bir şekilde twitter kullanımım oraya kaydı. Bunu da farkettim. Çünkü çok zaman yiyordu ve instagram biraz daha tetikleyici dolu bir alan. 2 saati geçkin kullanmıştım 2 gün boyunca. Bu yüzden ona da önlem olarak telefondan 5 dakika sınırlaması getirdim. Normalde de zaten o kadar bakıyordum. 2 3 gün bakmadığım bile oluyor benim için önemli bir platform değil. Asıl sıkıntım twitterdı ve onu kapattım. Ayrıca telefon kullanımımı ilk önce 2 saate sonra 1 saate yaklaşık 3 gündür de 15 dakika civarına düşürdüm. Telefon ciddi bir zaman yiyici. O yüzden bütün gün kendimden uzağa koyuyorum. Sana tavsiyem ikisine de bağımlıysan direkt kapat. Başka türlü önüne geçemezsin.

King Elessar

Mars Yolcusu
1) Tamamen hesaplarımı sildim. Youtube ve bu forum harici hiçbir yerde aktif kullandığım hesap yok. Tabii bunları sildikten sonra bunların yerine yeni alışkanlıklar koydum, bunu kesinlikle öneririm. Mesela başta Twitch'te çok zaman geçiriyordum, Twitch hesabımı silince Youtube'daki videolara sarmaya başladım. Gördüğün gibi birini bırakınca diğerine bağımlı hâle geliyorsun. Ben de böyle kurtulamayacağımı anlayıp daha çok kitap okumaya vakit ayırdım. Övünmek için söylemiyorum, somutlaştırmak için söylüyorum; bu platformlarda boş zaman geçirmeyi bıraktıktan sonra yaklaşık 2 aylık süreçte 50 veya daha fazla kitap okudum. Şimdi sen düşün, buralarda zaman geçirmek mi yoksa kendini geliştirmek adına bir şeyler yapmak mı? İşin özü edinmek istediğin alışkanlığı bu aşamada edinmeye çalış.

2) Hangi sosyal medya olduğuna bağlı. Örneğin; Instagram, Tiktok gibi uygulamaları kullanmanın -para kazanmıyorsan ki çoğu kişinin kazanmadığını varsayıyorum- faydası 0.

3) Düşünüyorum da faydalı olan sosyal medyalar çok az. Ben şahsen Youtube'u ders için kullanıyorum ki bu da çok yararlı oluyor. Kendin bu şekilde düşünebilirsin; Youtube'da boş videolar izleyip saatlerini harcamak mı yoksa ders, eğitim videosu izleyip yararına kullanmak mı? Bunu kullandığın sosyal medya platformlarında yapıp yapamayacağını düşün, yapamıyorsan büyük ihtimalle zaman kaybettirmek başka bir vazifesi yoktur.

Son düzenleme:

Eff

Yoda
Tamamen sana bağlı, yönetebildiğin ve yönetemediğin uygulamalara bağlı.
İnstagram'a günde 10-15 dakika zaman ayırsam bile beni psikolojik olarak sıkıntılı hissettiriyordu. Çünkü inanılmaz bir gösteriş ve mükemmellik var. Mimler için takip ediyorsan reddit vb çok daha kaliteli platformlar var.

Twitter için 3-5 günde bir takip ettiğim bazı kişiler var onların twitlerine bakıp moralimi bozup çıkıyorum. Twitter beni kontrol etmiyor.
Fakat instagram için bunu diyemeyeceğim. 5 yıl önce kapatmıştım. 3 yıl kapalı kaldı. Üniversiteye geçince bir hevesle tekrar açtım. 2 yıl kullandım, hayatımdaki en büyük hatalardan birisiydi. Saatlerde kaydır kaydır bitmiyor ki ben fazla zaman harcayan birisi değildim. Yine de kendini başkalarını kıyaslamaya başlıyorsun. Bu da psikolojini olumsuz etkiliyor.

Youtube için ise "unhook" diye bir eklenti var. Harika bir şey. İstediğin her şeyi gizleyebiliyorsun. Bildirimler, ana sayfadaki videolar, önerilen videolar. Bu da mesela bir meseleyi merak ettin ve youtube'a yazdın diyelim ana sayfayı gizleyince direkt olarak o meseleye odaklanmanı sağlıyor. O meseleyle ilgili bir video arattın izledin ve bitti diyelim. Yandaki önerilenlerde ilgini çeken bir şey olursa ona tıklamıyorsun çünkü bu eklenti sayesinde istediğin zaman önerilenleri kapatıp, açabiliyorsun.

Snap, tiktok vb uygulamaları konuşmuyorum bile.
Kendine göre ayarla. Hangisi seni etkiliyor. Hangisinden kurtulmak istiyorsun. Hangisi sana yarardan çok zarara uğratıyor tespit et ve yok et.
Üstte Elvas yazmış mesela twitter onun için zararlı ama benim için değil. Kişiliğine göre karar ver.

Son düzenleme:

Eff

Yoda
Nasıl bıraktınız?
En net çözümü hesabını silmen. Ama yapamam 10 senelik hesap anılarım var falan diyorsan dondurabilirsin de.
Unutma dondurmak demek, ileride bir gün ben buna geri döneceğim demektir. Benim tavsiyem hesaplarını tamamen sil. Uygulamalarını sil ve bir daha indirme. Kendine yapacak başka şeyler bul. Onun yerini başka bir şeyle doldurmalısın.
Bir tavsiye daha vereyim. Başlarda zorlanabilirsin ve uygulamayı tekrar indirmek istiyor olabilirsin. Bunun için android kullanıyorsan google play store'u devre dışı bırak. İhtiyacın olduğunda ayarlardan açarsın.

BloodRien

Yoda

Sosyal medyayı yararlı kullanamazsın para kazanmıyorsan sil

sosyal medya bağımlılığı hakkında en iyi önlem silmektir

bence sosyal medyaya asla asla girmemek

orada insanların birbirine saygısı yok herkes birbirine görüşünü dayatıyor
sürekli seni çerçeveye almaya çalışıyorlar

seni konfor alanından çıkartmıyor

sahte hayatlara bakıyorsun

krize girme ihtimalini arttırıyorsun

kendine yapabileceğin en iyi iyiliklerin ilk 10una girer sosyal medyayı silmek

toplumda seni çok ileri taşır

ama herkesss kullanıyorrr diyeceksen
yine sil kazandığın zamana bak sosyal medya seni geliştirmez seni daha sosyal yapmaz seni asla ileri taşımaz

çok kez tuzağa düşmüş birisi olarak söylüyorum yükleme ya da sil

illa kullanacağım diyorsan kendini kontrol edebiliyor olman gerek
bunuda yine tavsiye etmem

bu konu hakkında ileride yazı açmayı düşünüyorum

kullanma

AslaPesEtmeZ

Ay Yolcusu
Sosyal medyayı yararlı kullanamazsın para kazanmıyorsan sil

sosyal medya bağımlılığı hakkında en iyi önlem silmektir

bence sosyal medyaya asla asla girmemek

orada insanların birbirine saygısı yok herkes birbirine görüşünü dayatıyor
sürekli seni çerçeveye almaya çalışıyorlar

seni konfor alanından çıkartmıyor

sahte hayatlara bakıyorsun

krize girme ihtimalini arttırıyorsun

kendine yapabileceğin en iyi iyiliklerin ilk 10una girer sosyal medyayı silmek

toplumda seni çok ileri taşır

ama herkesss kullanıyorrr diyeceksen
yine sil kazandığın zamana bak sosyal medya seni geliştirmez seni daha sosyal yapmaz seni asla ileri taşımaz

çok kez tuzağa düşmüş birisi olarak söylüyorum yükleme ya da sil

illa kullanacağım diyorsan kendini kontrol edebiliyor olman gerek
bunuda yine tavsiye etmem

bu konu hakkında ileride yazı açmayı düşünüyorum

kullanma
Bencede bu konuyla ilgili bilgilendirici detaylı yazı güzel olabilir.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6