Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Nasıl Çalışmalıyım?

Mr.Twain

Adapte ol ya da yok ol!
Dostlar selam, Yks 2024`e hazırlanan bi mezun yoldaşınız olarak bir sorum var. Ders çalışırken, hangi çalışma yöntemlerini uyguluyorsunuz?
Matematik çalışırken not alıyorum üstüne soru çözüyorum. Kimya için not almıyorum, çünkü video kitapta tüm notlar mevcut önemli yerlerin üstünü çiziyorum. Lakin şöyle bir durum var ki iki yöntemden de verim alamıyorum. Nasıl çalışacağım bir türlü öğrenemedim. Tavsiye verirseniz çok mutlu olurum.

Birde Türkçe için sıfırdan konu anlatımı yapan kanal paylaşırsanız ayrıca mutlu olurum.

elvas

Mars Yolcusu
Üniversite mezunuyum ama sanırım tavsiye verebilirim. 3 yıl önce pandemi döneminde de girmiştim eşit ağırlıktan 7 bin sıralama yapmıştım. Öncelikle efor konusuna gelelim. Sadece ders çalışırsan bir noktadan sonra sıkılırsın başka aktiviteler de bul kendine spor en güzel destekleyicidir. Bunun haricinde başta çok efor verme başta çok efor verirsen sonunu getiremezsin. Enerjini dengeli yayman lazım ki mentalin düşmesin. Çünkü bu tarz sınavlar psikolojik savaştır aynı zamanda. Eforunu yavaş yavaş arttırırsan sorun yaşamazsın. Nasıl çalışacağımı bilmiyorum demişsin. En güzel çalışma yöntemi uygulamadır. Bol soru çözmek, bol deneme çözmek ve bol bol konu tekrarı iyidir. Kendine bir haftalık plan oluştur. Her hafta için bir konu belirle her dersten. O konuyu öğren ve 7 gün boyunca tekrar et soru çöz. Bu şekilde ilerlersen o konu büyük oranda aklında yer eder. Bundan sonra da aylık bir genel tekrar yeterli olur. Tekrar uzun süreli hafıza için önemli. Son olarak soruların farklı tipleri var bilirsin. Bu tiplerin hepsini çözmeye gayret et. Youtube üstünden bütün soru tiplerini bu sistem içinde inceleyebilirsin. Yks psikolojik savaştır diğer rakiplerinin büyük kısmı sonunu getiremeyecek çünkü çok abanacaklar başta. Enerjini dengeli kullan ve enerjini destekleyecek spor gibi aktivitelere önem ver. Haftada 3 gün ağırlık kaldırabilirsin seni iyi hissettirecektir.

Iron Knight

(👍 ͡❛ ͜ʖ ͡❛)👍
Üniversite mezunuyum ama sanırım tavsiye verebilirim. 3 yıl önce pandemi döneminde de girmiştim eşit ağırlıktan 7 bin sıralama yapmıştım. Öncelikle efor konusuna gelelim. Sadece ders çalışırsan bir noktadan sonra sıkılırsın başka aktiviteler de bul kendine spor en güzel destekleyicidir. Bunun haricinde başta çok efor verme başta çok efor verirsen sonunu getiremezsin. Enerjini dengeli yayman lazım ki mentalin düşmesin. Çünkü bu tarz sınavlar psikolojik savaştır aynı zamanda. Eforunu yavaş yavaş arttırırsan sorun yaşamazsın. Nasıl çalışacağımı bilmiyorum demişsin. En güzel çalışma yöntemi uygulamadır. Bol soru çözmek, bol deneme çözmek ve bol bol konu tekrarı iyidir. Kendine bir haftalık plan oluştur. Her hafta için bir konu belirle her dersten. O konuyu öğren ve 7 gün boyunca tekrar et soru çöz. Bu şekilde ilerlersen o konu büyük oranda aklında yer eder. Bundan sonra da aylık bir genel tekrar yeterli olur. Tekrar uzun süreli hafıza için önemli. Son olarak soruların farklı tipleri var bilirsin. Bu tiplerin hepsini çözmeye gayret et. Youtube üstünden bütün soru tiplerini bu sistem içinde inceleyebilirsin. Yks psikolojik savaştır diğer rakiplerinin büyük kısmı sonunu getiremeyecek çünkü çok abanacaklar başta. Enerjini dengeli kullan ve enerjini destekleyecek spor gibi aktivitelere önem ver. Haftada 3 gün ağırlık kaldırabilirsin seni iyi hissettirecektir.
Hocam bende şuan başlardayım siz başlardeyken kaç saat çalışıyordunuz ben şuan günde ortalama 4 saat çalışıyorum

elvas

Mars Yolcusu
Hocam bende şuan başlardayım siz başlardeyken kaç saat çalışıyordunuz ben şuan günde ortalama 4 saat çalışıyorum
Hocam ben başlangıçta 1 buçuk bilemedin 2 saat bakıyordum öyle çok kasmıyordum başta yavaş yavaş konular biriktikçe öğrendiklerim çoğaldıkça kademeli olarak çalışma süremi de arttırdım. Şu var bazen canım çalışmak istemiyordu olabilir insanlık hali ama zincir bozulmasın diye 10 dakika da olsa oturup çalışıyordum sonra kalkıyordum canımın istediği bir şeyi yapıyordum. Önemli olan verimlilik.

Mr.Twain

Adapte ol ya da yok ol!
Çok teşekkür ederim hocam. Dedikleriniz çok mantıklı geldi. Sınav sürecinde sadece derse odaklanmak hobilere v.s yer vermemek insanı cidden depresyona sokuyor.

elvas

Mars Yolcusu
Çok teşekkür ederim hocam. Dedikleriniz çok mantıklı geldi. Sınav sürecinde sadece derse odaklanmak hobilere v.s yer vermemek insanı cidden depresyona sokuyor.
Biz kesiş iradesine sahip insanlar değiliz. O kadar iradeli disiplinli çalışabilecek insan sayısı 100 insanda ancak 1 tanedir. Zaman zaman minik molalar vermek başka hobilerle uğraşmak spor olsun arkadaşlarınla gezmek tozmak olsun bunları yapmazsan mental sağlığın zarar görür gereksiz strese girersin. Hatta şubata kadar bir gün off day bile yapabilirsin. 1 gün hiç çalışmazsın istediğini yaparsın. Tabi bunun için her gün düzenli bir şekilde çalışman gerekiyor. Önemli olan düzenli çalışmak.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6