Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Mastürbasyon Saç Döker Mi ?

Ben şu anda, sürecimin sekizinci ayındayım ve saçlarımı uzatma kararı aldım yaklaşık 1-2 ay önce. Bugün saçlarımı yıkarken elime bayağı saç geldi ve bu kadar saç geldiğini hatırlamıyorum açıkçası. Saç dökülmesini önlemek için ne yapabilirim?

Hades

Satürn Yolcusu
Önceleri normal saç dökülmelerim vardı. ama şuan orta dereceli bir dökülme var saçlarımda ve mastürbasyon sıklığım arttı. Sizce bundan kaynaklı mı? Böyle aşırı masturbasyonla beraber aşırı saç dökülmesi yaşayan oldu mu? Nofapda ilerleyince ne oldu? Lütfen söyleyin.

spartann

Venüs Yolcusu
Benimde saçlarımın uzun olduğu ve pmo nun dibine vurduğum bir dönemim olmuştu. Saçlarım dökülüyordu. Ama tek etkenin pmo olduğunu düşünmüyorum. Yetersiz beslenme de vardı o zamanlar. Nofap ve düzenli beslenme ile dökülme bitti.

Zaten nofapın saçları dökeceği kanısı baya saçma. Çünkü sen düzenli pmo yapan biriysen senin testesteron seviyen normal bile olmuyor düşük oluyor. Nofap ile normale dönüyor. Saçların gene de dökülebilir. Bu genetiktir. Yani nofap yapma saçlar dökülür düşüncesi mantıksal açıdan saçma bence.

BeyazBuyu

Yoda
Meydan Okuma Rozeti

Bu konuda paylaşılan kitaba göre, pmo saçı döküyor.

bocchi

Uranüs Yolcusu
Web Sitesi
1000kitap.com
Saçları dökülen genç birisi olarak, bu konu hakkında baya araştırma yaptım ve DHT (DHT : dihidrotestosteron , testosteron hormonunun aktif versiyonu ,saç dökülmesinden sorumlu tutulan hormon) hakkında bilgiler edindim. Kısaca söylemek gerekirse : fazla testosteron (Nofap yapmak, PMO yu durdurmak) daha fazla DHT ve saç dökülmesi anlamına gelmiyor. İşte nedeni :

Testosteron DHT ye 5-alfa-reductaz enzimi tarafından dönüştürülür. Nofapa başlamanın testosteron yüzdenizi artıracağı için DHT oranını artırarak saç dökülmesini artıracağını düşünenler var. Aksine DHT ye dönüşüm fazla testosteron değil dopamin dalgalanmaları nedeniyle olur.

Her PMO yaptığınızda beyninizde hızlı bir dopamin yükselmesi olur ve hemen ardından dopamin oranı tekrar düşer. Orgazmla birlikte Prolaktin hormonu serbest bırakılır. Prolaktin saç dökülmesine dolaylı yoldan sebebiyet verir. Prolaktin , testislerde 5-alfa-reductaz enzimini aktifleştirerek testosteronların DHT ye dönüşümünü başlatır. Kısacası mekanizma şöyle işliyor:

Dopaminin yükselip aniden düşmesi ( PMO) --> Prolaktin Salınımı --> 5-alfa-reductaz enziminin aktifleşmesi --> Yüksek oranda Testosteronun DHT ye dönüşümü (Kanda Testosteronun azalması ve DHT nin artması.) --> Saç dökülmesi

Evet PMO saç dökülmesine sebebiyet verir.
Bizzat deneyimledim. Nofap saç dökümümû durdurdu.

biinsan

Yeni Fapstronot
Bu çok saçma. Masturbasyon saç dökmez. Her şeyi de buna bağlamayın arkadaş. Yukarıda birisi de yazmış ki doktor olduklarından tereddüt ediyorum. Bir sürü üniversite deney yapmış. Masturbasyonun doğrudan bir etkisini görememiş de sen mi gördün?

wou

Venüs Yolcusu
(Lütfen dediklerime yakın tarzda bir deney yapan varsa tecrübelerini yazabilir mi)

Arkadaşlar reddit ve yabanci saç dökülmesi ile alakali forumlarda bol bol araştırma yaptim genetik saç dökülmesi dht artinca oluyor.Normal dht duzeylerinin kisiye zarari yok ancak artınca ve ek olarak saclarin bu dht seviyelerine duyarliysa saçlar dökülür.

Dht saclari şu yüzden döküyor.Oraya kan akışını engelliyor gozenekleri dolduruyor kapatıyor gibi düşünelim.Eger oraya dht akışını azaltip baskilayip yeniden kan akışını saglarsak saçlar beslenir ve yeniden uzar.

Masturbasyon dhtyi ziplatan bir faktör.E bi de saclar duyarliysa buna dökülür.

Genetik dökülmeyi tersine ceviren fda onayli iki ilac var ancak ben şahsen kullanmam.Cunku dhtyi baskilamak erkeklige yan etki yapabilir.(finasteride)

Ek olarak diger ilac da kan akışını arttirmaya yönelik ama kalbe zarari olabilir diyolar.(minoxil)

Zaten dht baskilayan ilac da dhtyi yuzde 50-60 civari baskiliyor.Yuzde 100 baskilamiyor yani.demekki dhtnin bir kisminin saca zarari yok.Mevzu arttigi zamanki degerlerde ve senin buna ne kadar duyarli oldugunla alakali.

E ben de diyorum ki o zaman nofap yapalim.Bunu test edelim.Ancak bu ilaclarin bile etki gosterme suresi 3 ay 6 ay gibi rakamlar iken bizim bu kadar nofap yapmamiz zor iş.

Redditte falan şakaklarinda tüylenme oldugunu soyleyen nofapçiler var ama devami gelmemis çünkü 6 ay-1 sene gibi nofap yapip da bunu before after yapacak babayigit bulmak zor.

Bu saçlar öyle bi ayda dökülmedi ise bi ayda cikmasi da beklenmez zaten.

Agirlik kaldirmanin da dhtyi ziplattigi söyleniyor ancak ek suplement kreatin steroid vs kullanmiyosan cok da bisey olmaz yani sırf gym dht arttiriyo aman saçım dökülmesin diye düşünüp spora gitmemezlik yapmayalim lütfen.

Şimdi genetik dökülmeyi tersine cevirmek icin dhtyi belli bi duzeye kadar azaltmamiz gerek.Zaten aşırı pmo yapan biriyseniz nofap yaptiginiz da otomatik olarak baskılanmış oluyor zaten.
(Zaten bi cogumuz saçı pmo sıklığını arttirdigi vakitler dökülmeye baslamistir.)

Peki kan akışını da arttirmak istiyorsan dogal yol olarak dermaroll(mikro iğneleme) ve saç masaji(detumescence therapy) var.

Peki nofap yapmak sac dokulmesini durdurabilir mi dedigim gibi eger sistem böyle işliyorsa durdurabilir.Ama dökülen saçları ne derece geri getirir ona bir sey diyorum.Mekanik egzersizler masaj dermaroll ve nofap ilaçlar kadar etki gösterir mi bilmiyorum.Çünkü tatmin edici kanıt yok.Ama böyle bir deneyi de yapacak irade az.

Ha ben bunlari denedim mi denemedim.Cunku adam akilli bi nofap serim yok.(Toplasan max 17 gün)

Ek olarak dersler sinavlar yaklastikca da nofap yapmak istemiyorum irademi cok zorluyor.Bomboş bi vaktim tatilim oldugunda nofape baslicam ve bunu test edicem.

Son düzenleme:
Yazdığın bir cümleyi kopyalayıp cevapla dedim olmadı.guzel yazmissinneline sağlık
Sadece sondaki "Ek olarak dersler sinavlar yaklastikca da nofap yapmak istemiyorum irademi cok zorluyor.Bomboş bi vaktim tatilim oldugunda nofape baslicam ve bunu test edicem" sözüne hiç iyi bir fikir değil demek istedim

wou

Venüs Yolcusu
Yazdığın bir cümleyi kopyalayıp cevapla dedim olmadı.guzel yazmissinneline sağlık
Sadece sondaki "Ek olarak dersler sinavlar yaklastikca da nofap yapmak istemiyorum irademi cok zorluyor.Bomboş bi vaktim tatilim oldugunda nofape baslicam ve bunu test edicem" sözüne hiç iyi bir fikir değil demek istedim
knk bunu ben kendi fikrim olarak sundum yanlış anlamayın yani bunu tavsiye etmiyorum tabi

ancak önemli bir sınavım yaklaştığında nofap yaparsam hiç bir şeye odaklanamadığımı farkettim ondan yani.

knk bunu ben kendi fikrim olarak sundum yanlış anlamayın yani bunu tavsiye etmiyorum tabi

ancak önemli bir sınavım yaklaştığında nofap yaparsam hiç bir şeye odaklanamadığımı farkettim ondan yani.
Tabi sıkıntı yok.bircok kişi yaşıyor.
Başarılar

IskenderBurak

Jüpiter Yolcusu
Mastürbasyon yapmak saç dökmez. Bununla ilgili bir bulgu yoktur olacağını da zannetmiyorum, büyük çoğunlukla genetik olmak üzere ilaçlar, kimyasal maddelere maruz kalmak ve hormonal problemler buna sebep olur. Eğer şikayetiniz varsa doktora danışınız.

wou

Venüs Yolcusu
Mastürbasyon yapmak saç dökmez. Bununla ilgili bir bulgu yoktur olacağını da zannetmiyorum, büyük çoğunlukla genetik olmak üzere ilaçlar, kimyasal maddelere maruz kalmak ve hormonal problemler buna sebep olur. Eğer şikayetiniz varsa doktora danışınız.
dostum bunun için genetik dökülmesiolan birisinin yaklaşık 6-7 ay nofap yapması ve bunun sonuçlarını before after şeklinde atması gerek.

redditte bununla ilgili evet saçımın dökülmesi durdu kaşıntısı durdu vs diyen var ama şu konuda haklısın before after fotoğraf yok.

ama ben döktüğünü düşünüyorum şu konuma bakabilirsin orda da anlattım

Richard Winters

🔱
Meydan Okuma Rozeti
Mast. yapmanın veya nofap yapmanın saç dökülmesiyle uzaktan yakından alakası yoktur. Saç dökülmesi Dht ile bağlantılıdır kimi insanlarda daha fazla salgılanır bu yüzden saçları dökülebilir.

wou

Venüs Yolcusu
Mast. yapmanın veya nofap yapmanın saç dökülmesiyle uzaktan yakından alakası yoktur. Saç dökülmesi Dht ile bağlantılıdır kimi insanlarda daha fazla salgılanır bu yüzden saçları dökülebilir.
dht ile bağlantılı değil demedim ki zaten

sen o zaman mast yapmak veya nofap yapmanın dht düzeyine bir etkisi de yok diyorsun demekki mesajından bunu anladım

ama dhtye etkisi olduğu da ortada yani
ancak bu aşırı artış mı saçı döküyor yoksa zaten duyarlıysan dhtye otomatik olarak artsa da azalsa da döker mi onu tam bilmiyoruz

onu da aslında biliyoruz gibi bişey çünkü finasteride ilacı dhtyi tamamen bloke etmiyor sadece bi miktar azaltıyor

o zaman dhtyi azaltmak veya arttırmanın saça etkisi var mast yapmak da dhtyi arttıyor deniyor

Son düzenleme:

IskenderBurak

Jüpiter Yolcusu
dostum bunun için genetik dökülmesiolan birisinin yaklaşık 6-7 ay nofap yapması ve bunun sonuçlarını before after şeklinde atması gerek.

redditte bununla ilgili evet saçımın dökülmesi durdu kaşıntısı durdu vs diyen var ama şu konuda haklısın before after fotoğraf yok.

ama ben döktüğünü düşünüyorum şu konuma bakabilirsin orda da anlattım

Seni anlıyorum lakin bahsettiğin bu şey düşünceden öteye geçmez, saçma sapan reddit community gibi varlıkların laflarına itibar etmeyiniz. Sorun belli çözüm belli doktora danışınız gerekli tedavi ve yöntemi onlardan başkası uygulayamaz.

wou

Venüs Yolcusu
Seni anlıyorum lakin bahsettiğin bu şey düşünceden öteye geçmez, saçma sapan reddit community gibi varlıkların laflarına itibar etmeyiniz. Sorun belli çözüm belli doktora danışınız gerekli tedavi ve yöntemi onlardan başkası uygulayamaz.
saçma sapan reddit community gibi varlıkların laflarına itibar etmeyin diyosun ama burası da o tip bi topluluk sonuç olarak

o zaman burdaki laflara da itibar etmeyelim o zaman

o kadar insan bu tip etki gördüğünü söylüyorsa bunun üstüne düşünülmesi gerekmez mi

IskenderBurak

Jüpiter Yolcusu
saçma sapan reddit community gibi varlıkların laflarına itibar etmeyin diyosun ama burası da o tip bi topluluk sonuç olarak

o zaman burdaki laflara da itibar etmeyelim o zaman

o kadar insan bu tip etki gördüğünü söylüyorsa bunun üstüne düşünülmesi gerekmez mi
Değerli dostum, bunlar sadece insan tecrübesi herhangi bir bilimsel açıklama değil olamaz da. İnsan neye itibar edip etmeyeceğini kendi seçebilir bu kimseyi ilgilendirmez o kişi neye isterse uygular. Birçok insanın etki görmesi doğru bir korelasyon değildir ve bir şeyi açıklamada yetersizdir. Eğer her etki gördüğünüz şeylere "ah evet adamım doğru yoldayız" kafa yapısında olacaksanız bilimi, bu alanda uğraşanları ve bilimsel çalışmaları umursamayın, karar sizin.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6