Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

İşsizlik Hakkında

Dostlar, merhaba. Üniversiteden mezun olmama birkaç hafta kaldı. Onay aşamasında artık mezuniyetim ve mühendis olacağım. Şimdiden iş aramaya başladım ancak iş bulamamak endişesi var içimde. Şu ana kadar 7 farklı yere başvurdum ve ikisinden ret aldım, geriye kalan beşinden de şu anlık bir haber yok. En son başvurduğum dördüne ise dün ve önceki gün mail yoluyla iletişime geçmek istedim. CV'mi attım ve cevap bekliyorum. İş ilanlarına baktığımda sürekli 5 yıl ve üzeri deneyim istiyorlar. Bulduğum birkaç yer var ancak onlara da mail yoluyla ulaşabileceğim gibi görünüyor. Bu durum beni gerçekten endişelendiriyor. Namaz kılmak ve Kur'an okumak dışında yaptığım pek bir şey yok. Bu durum gerçekten can sıkıcı. Hiçbir şey yapmamak, bir işe yaramadığımı hissetmek ve işsiz olduğumu hissetmek beni gerçekten geriyor ve stres oluyorum. Stresimi de yönetemiyorum ve en ufak bir durumda bayılacakmışım gibi hissediyorum.

Herkesin başına gelen bir şey bu, bunun farkındayım. Lakin bunun üstesinden nasıl geleceğimi bilemiyorum. Zihnimde türlü senaryolar ve alternatifler düşünüyorum ama hangisini yapmam gerektiğini bilemiyorum. Bir yandan KPSS'ye hazırlanmak aklıma geliyor, diğer yandan askere gitmek aklıma geliyor, bir taraftan da kendi mesleğim dışında neye yönelebilirim onu düşünüyorum, hatta bir ara ticarete atılmayı bile düşündüm ama nasıl yapacağımı bilemediğim için onu aklımdan çıkardım. Açıkçası kafam aşırı derecede dolu ve ne yapacağımı bilemiyorum. Neye yönelmem gerektiğini, ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. İş arıyorum, ilanlara bakıyorum ama sonra ne yapmam gerektiğini, iş bulamazsam nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum.

Bu durumu yaşayan elbet birileri vardır diye buraya yazdım. Sizlerin de görüşünü almak, yanlış yaptığım bir şey varsa bunları tartışmak isterim. Görüşlerinize açığım.​

Marty

Ay Yolcusu
Bence en iyi seçenek askerliğini aradan çıkarmak gibi. Başvuracağın işe veya mesleğine göre de kısmen değişebilir ancak CV'in değerlendirilirken askerliğin tecilli olması karşı tarafta kesinlikle olumsuz bir izlenim uyandırıyor. İş arayacağın süre içerisinde askerliğini tamamlayıp gelirsen boş yere zaman kaybetmezsin bence.

izleyici1

Yoda
şu an piyasayı bilmiyorum ama
işverenle maille değilde telefonda canlı görüşmek elle tutulur bir sonuç verir
bir an önce askerliğini aradan çıkar
işe girerkende yeni mezun olduğun için
bir fiyat talep etme
yararlı olduğun vakit zaten iş veren ücretini öder
evde boş oturmak sıkıcı gelebilir
günlük uzun yürüyüşlere çık
soğuk suyla duş yap askerliğede hazırlanmış olursun
iş ilanlarının büyük çoğunluğuda fake bunuda araştır

meftun.

Mars Yolcusu
Askerliği aradan çıkarabilirsin hem zorda olsa güzel bir deneyim olun her çeşit insanla tanışırsın. Belki iş bulabileceğin insanları bile orada göreceksin. Askerlikten sonra mesleğine yakın bir iş bak asgari ücret dahi olsa gir çalış çevre edin piyasayı görmeden gelişemezsin. Allah yardımcın olsun Namaz kılman Kur'an okuman çok güzel Allah daim etsin kardeşim. Elinden geleni yap tevekkül et sana özelden bir yazı atayım.

netherim

Merkür Yolcusu
İşsizlik zaten büyük bir sorun, malum ülkenin durumu belli. En yapılmayacak işin ilanında bile +300 başvuru var. Ama bu dediklerim senin inancını kırmasın, seni anlamak babında söylüyorum. Yani ülkenin şartları gerçekten acımasız, ama kendi kendine düşün ben neyi severek yapabilirim diye işte orada bir şeyler oluşacaktır. O işin, o alanın üzerine yoğunlaş. Sevdiğin bir şey olduğu için ve evde boş boş oturmandan kurtaracağı için para bile almadan yapabileceğin bir şey olacaktır ki zaten paranı da eninde sonunda alırsın. O yüzden bence böyle yap. Para için girilen işlerde para kazansan bile mutlu olamıyorsun, anksiyeten coşuyor, moralin bozuluyor. Paradan ziyade vizyon ve aşk önemli para zaten geliyor istesen de istemesen de sana verilmiş bir rızık var, en aç kaldığın günü düşün ertesi gün karnın doymadı mı? Her türlü paran olur olmaz gelir gider ama kararlarını kendin alabilmen her zaman paradan daha önemli. Para tabi ki önemli bir ihtiyaç, ama dediğim gibi sevebileceğin bir iş ve ortam daha iyidir. Mutlu olabileceğin bir hayat yaratmak, paradan gerçekten daha önemli bunu herkes anlayacak ama anladıklarında geç oluyor. Ve evet şu askerlik zımbırtısı o kadar saçma ki, tıpkı tecrübe gibi. Sen beni işe alıp çalıştırmazsan nasıl tecrübeleneceğim, ayrıca askerliği yapınca +9 zırh mı kazanıyorum da ben bilmiyorum? Gerçekten tuhaf...

SDG

Yoda
Dostlar, merhaba. Üniversiteden mezun olmama birkaç hafta kaldı. Onay aşamasında artık mezuniyetim ve mühendis olacağım. Şimdiden iş aramaya başladım ancak iş bulamamak endişesi var içimde. Şu ana kadar 7 farklı yere başvurdum ve ikisinden ret aldım, geriye kalan beşinden de şu anlık bir haber yok. En son başvurduğum dördüne ise dün ve önceki gün mail yoluyla iletişime geçmek istedim. CV'mi attım ve cevap bekliyorum. İş ilanlarına baktığımda sürekli 5 yıl ve üzeri deneyim istiyorlar. Bulduğum birkaç yer var ancak onlara da mail yoluyla ulaşabileceğim gibi görünüyor. Bu durum beni gerçekten endişelendiriyor. Namaz kılmak ve Kur'an okumak dışında yaptığım pek bir şey yok. Bu durum gerçekten can sıkıcı. Hiçbir şey yapmamak, bir işe yaramadığımı hissetmek ve işsiz olduğumu hissetmek beni gerçekten geriyor ve stres oluyorum. Stresimi de yönetemiyorum ve en ufak bir durumda bayılacakmışım gibi hissediyorum.

Herkesin başına gelen bir şey bu, bunun farkındayım. Lakin bunun üstesinden nasıl geleceğimi bilemiyorum. Zihnimde türlü senaryolar ve alternatifler düşünüyorum ama hangisini yapmam gerektiğini bilemiyorum. Bir yandan KPSS'ye hazırlanmak aklıma geliyor, diğer yandan askere gitmek aklıma geliyor, bir taraftan da kendi mesleğim dışında neye yönelebilirim onu düşünüyorum, hatta bir ara ticarete atılmayı bile düşündüm ama nasıl yapacağımı bilemediğim için onu aklımdan çıkardım. Açıkçası kafam aşırı derecede dolu ve ne yapacağımı bilemiyorum. Neye yönelmem gerektiğini, ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. İş arıyorum, ilanlara bakıyorum ama sonra ne yapmam gerektiğini, iş bulamazsam nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum.

Bu durumu yaşayan elbet birileri vardır diye buraya yazdım. Sizlerin de görüşünü almak, yanlış yaptığım bir şey varsa bunları tartışmak isterim. Görüşlerinize açığım.​
Aynı dönemlerden geçtim. Yeni mezun oldum ve ortalama 3 ay kadar iş aradım, iş aradığım dönem asgari ücretin 8.500 e birden fırladığı dönem olduğundan piyasanın aşırı durgun olduğu bir vakte denk geldim. 20 den fazla yere maille cv yolladım sadece 2 yer mülakata çağırdı. Onlardan da red yedim. Öylesine ilan verdikten 1 hafta sonra beni yeni kurulmakta olan bir yer kendisi aradı. Şimdi 7 aydır falan çalışıyorum.

Bizde de kıdem olayı vardı ben de kıdemli olmadığım için hiç işe alınmayacağım zannediyordum. Ama bu mantık sadece kişiyi olumsuza yönlendiriyor. Ve şöyle de bir şey var, işverenler 5 yıllık kıdemli birine vereceğim maaşla 3 tane yeni mezun alırım hem de yeni mezun aldığım için sgk indirimlerinden yararlanırım diye de düşünüyor. Azımsanmayacak bir kesim var bu şekilde düşünen.

Canını sıkma, bulabildikçe cv yolla. Word dosyası şeklinde değil Canva dan yaptığın, başvuracağın şirkete göre özelleştirmenin cv ler olsun bunlar.

Kolaylıklar

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
Aynı dönemlerden geçtim. Yeni mezun oldum ve ortalama 3 ay kadar iş aradım, iş aradığım dönem asgari ücretin 8.500 e birden fırladığı dönem olduğundan piyasanın aşırı durgun olduğu bir vakte denk geldim. 20 den fazla yere maille cv yolladım sadece 2 yer mülakata çağırdı. Onlardan da red yedim. Öylesine ilan verdikten 1 hafta sonra beni yeni kurulmakta olan bir yer kendisi aradı. Şimdi 7 aydır falan çalışıyorum.

Bizde de kıdem olayı vardı ben de kıdemli olmadığım için hiç işe alınmayacağım zannediyordum. Ama bu mantık sadece kişiyi olumsuza yönlendiriyor. Ve şöyle de bir şey var, işverenler 5 yıllık kıdemli birine vereceğim maaşla 3 tane yeni mezun alırım hem de yeni mezun aldığım için sgk indirimlerinden yararlanırım diye de düşünüyor. Azımsanmayacak bir kesim var bu şekilde düşünen.

Canını sıkma, bulabildikçe cv yolla. Word dosyası şeklinde değil Canva dan yaptığın, başvuracağın şirkete göre özelleştirmenin cv ler olsun bunlar.

Kolaylıklar
cv için overleaf'te önerebilirim. Daha detaylı ve güzel duran cv'ler yapılıyor. Örnekler de var. Bir bakılır;

Herkese merhaba tekrardan. Foruma dönmeyi düşünmüyordum ancak sorunlarım fazlasıyla arttı ve hem farklı fikirler edinmek hem de kendimi düzeltebilmek adına geri dönüş yaptım. Neredeyse iki aydır iş arıyorum ve 11 farklı yerden ret aldım. Gidip görüştüğüm yerler oldu, başvuru aşamasında reddedenler oldu, çoğunlukla başvurularıma geri dönmeyenler oldu. Psikolojik olarak çökmemek için çok çaba sarf ettim ancak elimden bir şey gelmiyor. Yaptığım tek iyi şey namaz kılmak ve Kur'an okumak. Hayatımı düzene sokmak, daha sağlıklı bir insan olmak istiyorum ancak yapamıyorum. PMO bağımlılığım hız kesmeden devam ediyor, aynı şekilde müzik de öyle. Kendimi geliştirmek adına hiçbir şey yapamıyorum. Spor yapmak istiyorum ancak bir türlü sistemi oturtamıyorum. Çökme noktasına gelmek üzereyim ve hemen her şey olsun istiyorum artık. Hiçbir şeye tahammülüm kalmadı. Nereden başlamam gerektiğini, ne yapmam gerektiğini karıştırır oldum. Aklım çorbaya dönmüş durumda. Kendime bir sistem oluşturmak istiyorum ancak olmuyor. Siz ne önerirsiniz bununla ilgili?​

SDG

Yoda
Herkese merhaba tekrardan. Foruma dönmeyi düşünmüyordum ancak sorunlarım fazlasıyla arttı ve hem farklı fikirler edinmek hem de kendimi düzeltebilmek adına geri dönüş yaptım. Neredeyse iki aydır iş arıyorum ve 11 farklı yerden ret aldım. Gidip görüştüğüm yerler oldu, başvuru aşamasında reddedenler oldu, çoğunlukla başvurularıma geri dönmeyenler oldu. Psikolojik olarak çökmemek için çok çaba sarf ettim ancak elimden bir şey gelmiyor. Yaptığım tek iyi şey namaz kılmak ve Kur'an okumak. Hayatımı düzene sokmak, daha sağlıklı bir insan olmak istiyorum ancak yapamıyorum. PMO bağımlılığım hız kesmeden devam ediyor, aynı şekilde müzik de öyle. Kendimi geliştirmek adına hiçbir şey yapamıyorum. Spor yapmak istiyorum ancak bir türlü sistemi oturtamıyorum. Çökme noktasına gelmek üzereyim ve hemen her şey olsun istiyorum artık. Hiçbir şeye tahammülüm kalmadı. Nereden başlamam gerektiğini, ne yapmam gerektiğini karıştırır oldum. Aklım çorbaya dönmüş durumda. Kendime bir sistem oluşturmak istiyorum ancak olmuyor. Siz ne önerirsiniz bununla ilgili?​
Ben yaklaşık 30 kadar yere başvurmuştum. 2 yer dönmüştü. Burdan yaptığım çıkarım mesela 6 mülakat görüşmesine ulaşmak istiyorsam 90 kadar yere cv atmam gerektiğiydi. Cv attığım yerleri çoğaltma yoluna gitmiştim.

Bir de ilk mülakatlar acemiliğine geliyor. Her bir mülakatta bir öncekinde kendinde gördüğün eksikliği kapata kapata gidiyorsun. Yani mülakatların olumlu geçmemesi kendine bir şeyler katmadığın anlamına gelmiyor. Bir de ilk mezun olduğunda nereden iş aranır onu da tam bilmiyorsun. Bazen daha iyi ilanların olduğu yerleri kaçırabiliyorsun.

Bir de ülkede işsiz = değersiz insan gibi bir algı var. Hayır değer meslekle statü ile artan ya da azalan bir şey değil. Sen şirkette pozisyonunu yükseltince müdür olunca daha değerli olmadığın gibi o ya da bu sebeple kademe düşürülsen ya da işten çıkarılsan değersiz olmuyorsun. Değer algısını oturtmak önemli.

Diye düşünüyorum

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6