Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Net Arttırma Rehberi: Tyt Edition (2/5)

Samuray

Son Dopamin Bükücü
Üst Düzey Moderatör
NET ARTTIRMA REHBERİ: TYT EDITION
(2/5)

REHBER 2: SOSYAL BÖLÜMÜ

Baştan söyleyeyim, bu rehber ağırlıklı olarak sayısal öğrencilerine hitap edecek. Sonuçta gireceğiniz tek sınav TYT'nin sosyali ve bu rehber 20 net üzerinden mümkün olduğunca yüksek net yapmanızı sağlayacak. Bu program sonunda girdiğiniz denemelerde genelde 15-16 netin altına düşmeyeceksiniz. Unutmayalım ki 1 sosyal sorusunun TYT puanı 1 matematik sorusundan daha yüksek. (standart sapmayı ihmal ediyorum.) Bundan dolayı sosyali halletmeniz gerekiyor.

Bir önceki rehberde önce konuları listelemiş, ardından da netlere göre tavsiyeler vermiştim. Bu rehber biraz daha farklı olacak. Her ne kadar sosyalin bir sorusunun puanı daha fazla olsa da sosyal bölümünün tamamı, 40 soru içeren matematiğin yanında oldukça geride kalıyor. Bundan dolayı genel denemelerdeki net sayılarınıza göre gruplandıracağım.

GRUP 1: GENEL DENEMELERDE 90 NET ÜSTÜ YAPANLAR

Genel olarak TYT konularına hakimsiniz. Muhtemelen Türkçe ve matematik netleriniz 30 bandında seyrediyor.
Size vereceğim yöntem genelgeçer ama bir o kadar da etkili bir yöntem.
Hız&Renk gibi bir sosyal branş denemesini alın.
Apotemi TYT Sosyal özeti gibi hap gibi bilgi içeren bir sosyal kaynağını da envanterinize ekleyin.
Önce tarih kısmını hatmedin. Ezber yapıp not çıkarmanız her ne kadar iyi gözükse de sizi kurtarmayacaktır. Her gün düzenli olarak okuyun ve tarih kısmını sınava kadar birkaç kez okuyup tekrar etmiş olun. Tarih kısmını ilk okuyuşunuz bittiği anda aldığınız branş denemesine başlayın ve her denemenin ilk 5 sorusunu çözün. Polat alemdar'ın 1 gecede tüm babaları öldürmesi gibi siz de bir gecede tüm denemedeki tarih sorularını infaz edebilirsiniz.
Ardından da coğrafyaya geçiyorsunuz. Eğer TYT coğrafyadan konu çalışmamışsanız internette yüzlerce içerik var, konuları hap gibi veren bir konu özeti videosu (veya ders notu) bulup bunları ezberliyorsunuz. Not ediyorsunuz ve üstteki tekniği uyguluyorsunuz. Ardından felsefe&din bölümüne geçiyorsunuz.
Felsefede filozofların bambaşka bir boyuttan çıkmış 4 boyutlu fikirlerini düşünüp hayatın anlamını sorgulamıyorsunuz. Sadece ve sadece felsefe isimlerini ve ait oldukları filozof adlarını, felsefedeki ezberlenmesi gereken terimleri (bkz: toplum sözleşmesi) ezberliyorsunuz. Apotemi özetlerinde vardı. Bilgileri not etmeye başlıyorsunuz. Bunları not ettikten sonra da Sokrates gibi insanlarla yollarınızı ayırıyorsunuz.
Din bölümünde ise kesinlikle meb ders kitabı vs. okumuyorsunuz. Sadece ve sadece dini terimleri ezberliyorsunuz. Mesela Allah'ın sıfatları, ibadetler, imanın şartları vs. Eğer bu konuda eksiğiniz yoksa bu kısmı da atlayabilirsiniz. Eğer varsa yine Apotemi sosyal özeti gibi bir kaynaktan not çıkararak hallediyorsunuz.
Felsefe ve din bilgisine de aynı yöntemi uyguluyorsunuz.
Tüm bunları yaptıktan sonra başka branş denemeleri alıp her gün düzenli olarak ikişer branş denemesini çözüyorsunuz. Süre sınırınız 15 dk. Neden mi? Felsefe bölümünde TYT Türkçe bölümüne taş çıkartaracak türde paragraf soruları bulunduğu için zamanla yarışacaksınız.
Not: Deneme analizini ve soru tekrarı yapmayı unutmuyoruz.​
GRUP 2: GENEL DENEMELERDE 90 NET ALTI YAPANLAR

Önce diğer derslere odaklanın. Tüm bunları yaparken kolay bir TYT sosyal denemesi alın ve günlük olarak çözün. Yaptığınız yanlışları analiz edin ve soru zarfı tekniğini uygulayın. Bu, üstteki GRUP 1'in aşamasına geçene dek size zaman kazandıracaktır ve momentum verecektir. Mümkün olduğunca hızlı şekilde GRUP-1'in aşamasına geçin.
Bu rehber TYT Sosyal 20/20 rehberi olmadığı için detaylı bir şekilde sosyal çalışmasını ele almadım. Sadece yeterli bir seviyede bilginiz olacak şekilde ve sizi üzmeyecek sosyal netleri yaptıracak güçte bir rehber hazırladım. Eğer TYT'de 115+ net üstü hedefliyorsanız ek olarak tabiki de çokça ezber yapıp işi şansa bırakmamanız gerek. Hele ki sözelciyseniz vs. zaten ben dahil baya bir sayısalcıdan daha fazla çalışacaksınız. Bu rehber saf bir sayısalcı rehberidir.

Ben bu yöntemlerle TYT sosyalde 18/2 yapmıştım. MSÜ sınavında ise bu değer 17/3 idi. Mümkün olan en kısa sürede bunlar yapılabiliyor.

Matematik bölümünde görüşmek üzere...
(Nasıl 40/40 yapılır?)
:)

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6