Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Bilgisayar Programcılığıyla Alakalı

UBERMAN

Ay Yolcusu
Sınava hazırlanırken kafamda binlerce fikir zuhur ediyor. Ek kontenjanlar 28 Ağustosta başlıyor. Ve ben ilk tercih döneminde tercih yapmadım. 19 yaşına gireceğim ve artık bir şekilde hayata atılmak istiyorum. 2023 yılında yaptığım sıralama 720k ve Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nde bilgisayar programcılığı bölümü bana geliyor. Eğer bu bölüme tercih yaparsam DGS ile yazılım mühendisliği inşallah kazabilirim. Onun haricinde bazı arkadaşlarım var Türkiye'den dolar kazanabilen onlara da takılırım. Bunlarla beraber udemy gibi platformlardan kurs satın alıp kendimi de geliştiririm. Yani kısaca size olan sorum şu açıköğretimden bilgisayar programcılığına gidip hayata atılmak mı yoksa 300 gün daha bekleyip bu sınava istemeye istemeye hazırlanıp ne olacağı belirsiz bir sonuçla karşılaşmak mı? Kafam çok karışık bana bir fikir verirseniz çok mutlu olurum

(bilgisayar programcılığı okuyan ya da bitirmiş kişiler de yardımcı olursa çok daha iyi olur)

Inhuman

Jüpiter Yolcusu
Yazılım mühendisliği mezunu olarak söylüyorum,

Açıköğretimden bilgisayar programcılığı öğretim olarak pek bir işe yaramaz diye düşünüyorum. Ancak yazılım mühendisliğine göre nispeten daha hafif olacağı için (ayrıca uzaktan olması da var) o 2 yılı projeler geliştirerek harcayabilirsin, böylece junior seviyeden daha yukarıda , mid seviyeden biraz aşağıda bir software developer olabilirsin, aynı zamanda üniversite mezunu da olursun.

Bence dediğin gibi yks ile 300 gününü daha yok etme. 300 gün sonra kazansan ne olacak? İlk yıl sadece mühendislik dersleri olacak fizik matematik, sen yazılıma tamamen girmek için en az 700 günü göze al eğer yks düşünüyorsan. Ve yazılım mühendisliği dersleri maalesef ki yazılımcı yapmıyor kimseyi, genel olarak mühendislik eğitimi veriliyor, bir yazılımcının mühendis gibi düşünmesi sağlanıyor. İşe yarar mı yarar, ancak hayata atılmak istiyorsun diye diyorum. Hayata atılman 23 yaşlarına kalacaktır.

Bilgisayar programcılığı + kendini geliştirmekten yana kullan derim tercihini. 2 sene sonraki haline göre de sağlam bir iş bulursun veya dgs yaparsın. Ama iş hayatını tadınca dgsye gerek duymazsın çünkü iş tecrübesi olduğu için artık okula ihtiyaç duymuyorsun para kazanmak tatlı geliyor.

Ben yksde tuttuğu için mühendisliği seçtim 2018de ve bu kadar bilgim yoktu. Ama şuan böyle olması daha iyidir diyebilirim. Yaşıtın olup yazılım müh 4. sınıf kişilerin baya bir önünde olursun.

Bizim şirkette lise mezunu bir çocuk var benle yaşıt. Maşallah beni 3 katlar 5 şutlar. Üniversiteden de 3,30 ortalamayla mezun oldum bu arada :D

BloodRien

Yoda
bir şey kolaysa iyi değildir felsefesine uy ve zor olanı yap
50k yaptığını düşün
hangisinin önü daha açık 300 gün feda edilmezmi
eğer kolay olanı seçersen bunu diğerleride yapıyor pazar çok geniş

Geade

Yeni Üye
Sınava hazırlanırken kafamda binlerce fikir zuhur ediyor. Ek kontenjanlar 28 Ağustosta başlıyor. Ve ben ilk tercih döneminde tercih yapmadım. 19 yaşına gireceğim ve artık bir şekilde hayata atılmak istiyorum. 2023 yılında yaptığım sıralama 720k ve Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nde bilgisayar programcılığı bölümü bana geliyor. Eğer bu bölüme tercih yaparsam DGS ile yazılım mühendisliği inşallah kazabilirim. Onun haricinde bazı arkadaşlarım var Türkiye'den dolar kazanabilen onlara da takılırım. Bunlarla beraber udemy gibi platformlardan kurs satın alıp kendimi de geliştiririm. Yani kısaca size olan sorum şu açıköğretimden bilgisayar programcılığına gidip hayata atılmak mı yoksa 300 gün daha bekleyip bu sınava istemeye istemeye hazırlanıp ne olacağı belirsiz bir sonuçla karşılaşmak mı? Kafam çok karışık bana bir fikir verirseniz çok mutlu olurum

(bilgisayar programcılığı okuyan ya da bitirmiş kişiler de yardımcı olursa çok daha iyi olur)
Ben şuan zorunlu stajımı yapıyorum. Bilgisayar programcılığından mezun olacağım 1-2 hafta sonra. Ben 23 yaşındayım ben daha geç atıldım ve şimdi Dgs çalışıp seneye gireceğim aynı anda kod çalışacağım. Hem kendimi geliştirip hem dgsye hazırlanacağım. Kpssye de gireceğim. Hangisi olursa. Soruna gelecek olursak, Açık öğretimden okuyabilirsen çok iyi olur çünkü olulda hiçbişey öğrenmiyosun tamamen kendini geliştirminle alakalı,okula gideceğine ingilizce,kod öğrenirsin. Okul sadece diploma için.

UBERMAN

Ay Yolcusu
Mesaj yazan 3 arkadaşa teşekkür ederim. Kafamda az da olsa bir şeyler oluştu. Ama ailem çok sıcak bakmadı bu duruma ondan dolayı sınava çalışmaya devam edeceğim. Hepimizin süreci daim olsun

Artık konu açıp siz değerli dostlarımı daha da rahatsız etmek istemiyorum. Bana Da Vinci Günlüğü 'nden ulaşabilirsiniz:

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6