Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Bazı Kişilerin Dopamin Reseptör Genetiği Daha Mı Kötü?

Chris

Ay Yolcusu
Herkese selam, uzun zamandır kafa yorduğum bir soru var. Mesela bazı kişiler Neverfap gibi akımları uygulamadan oldukça iyi dopamin reseptörleri var. Yani Pmo, şeker, sigara, alkol gibi bazı bağımlılıklara sahip olsada hayattan zevk alıyor. Elbette bu tarz kötü alışkanlıklar onlarıda kötü etkiliyor belkide onlar 30-40 yaşında ancak farkına olacak. Fakat benim gibi bazı kişilerde bağımlılıktan daha kötü ve erken etkilenen kişilerde var. Elbette çevresel faktörlerde bu durumu değiştirebilir, iyi bir ailesi çevresi veya farklı durumlar olabilir. Dediğim olayı şuna benzetebiliriz: Mesela farklı iki kişi çok benzer çevresel şartlara sahip olsun ve ikiside vücut geliştirmeye başlasın, ikiside çok benzer beslensin uykusuna dikkat etsin v.s. hatta neredeyse aynı antrenmanı yapsın, çok büyük istisnalar dışında İllaki bir kişinin gelişimi diğer kişinin gelişiminden az ya da çok olacaktır. Kısaca sürecin verimini çevresel etmenler ve çaba dışında genetiğin büyük faktörde etkileyip etkilemediğini merak ediyorum. Bu gen kısmı çok karmaşık bunun farkındayım fakat dopamin reseptör genetiği ortalamanın altında olan bir kişi bile monk/hard mod gibi modlarla birlikte iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. (yanlışsam düzeltebilirsiniz) Bu konu hakkında detaylı bilgisi olan varsa, yazarsa sevinirim.

Son düzenleme:

LightElectricWave

Moderatör 🔱
Moderatör
Bahsettiğiniz insanların yüzde 80'e yakını sosyal çevresi iyi olan ve sürekli aktif olan insanlar. Böyle şeyleri umursamıyorlar zaten çok vakitleri de olmadığından dozu yüksek seviyede tutmuyorlar. Haftada 1-2 kere PMO yapıyorlardır tahminimle. Sigara alkol bağımlılıklarının etkisini bazı etmenler dışında 30'unuzdan sonra kesin şekilde hissedecekler. Çok bilgim yok ama sanmıyorum genetikle alakalı olduğunu, vücut geliştirme değil ki bu genetik büyük bir etken olsun.

kariyerci

Yeni Fapstronot
Uzun süre pmo bağımlılığından dolayı Beyin mr veya dopamin resöpterlerinin durumu için, Doktora müracat ve sonuç alan arkadaşlar varmı aramızda.

cvehileyle

Jüpiter Yolcusu
Genetik etkiliyordur. Mesela psikiyatrik hastalıkların da genetik bir kökeni var ama çevre etkisi olmadan hastalık aktive olmuyor. Kişilik karakter de böyle. Belli bir genetik yapı geliyor ama çevreye göre şekilleniyor kişiliğimiz. Reseptör olayı da böyle olabilir.

Mr.Twain

Adapte ol ya da yok ol!
Genetik etkiliyordur. Mesela psikiyatrik hastalıkların da genetik bir kökeni var ama çevre etkisi olmadan hastalık aktive olmuyor. Kişilik karakter de böyle. Belli bir genetik yapı geliyor ama çevreye göre şekilleniyor kişiliğimiz. Reseptör olayı da böyle olabilir.
Her insanın beyni farklı değil midir? psikiyatrik hastalıklar nasıl genetik olabilir.

Fellow

Ay Yolcusu
Psikiyatrik hastalıkların çoğunun genetik temeli var. Ancak sadece genetik yetmiyor o genetiğin aktiflesebilmesi için uygun çevre şartlarının da oluşması gerekiyor. Bağımlılıkta sonuçta psikolojik bir rahatsızlık. Elbetteki bazı kişiler bağımlılığa daha fazla yatkın olacaktır ancak herseyi genetiği atmak çok mantıklı durmuyor.

kral6666

Venüs Yolcusu
Olabilir bence mesela şöyle zenginler alkolü genelde keyif için içerler,fakir insanlarda efkar için bence belli başlı kullanıcılarda böyle efkarlandığında pmo yapan adam hayata karşı daha korumacı daha soyutlayıcı yaklaşırken bunu keyif için yapan adam daha sosyal daha somut yaşıyor.İkiside yanlış mı ?
Cevap tabiki evet çünkü ister keyifli olduğunda yap ister efkarlı olduğunda ikisi de beyne zarar veriyor.İnsan ne hep keyifli ne hep keyifsiz olabilir,burda önemli olan bunların geçici ve hayatın her zaman sürdürülebilir olduğunu bilmek ve bağımlılıklara yenilmemek.

Fatiha58

Yeni Üye
benim de benzer bir derdim var. ben de liseden birçok arkadaşım da tahminlerime göre bu illeti aynı düzeyde yapıyoruz. Benim hayatım oldukça asosyal, depresif bir hale dönüşürken adamlarda tık yok. Hiçbir şeyleri değişmedi

Inhuman

Jüpiter Yolcusu
Daha önce de demiştim, kimisi bir relapsede evden çıkamayacak kadar kedileşirken kimisi 3 kere çavuşu tokatlıyor halen partiden partiye.

Bu değişkenlik gösteriyor ancak genetik mi yoksa bizim nofapi yorumlayış şeklimizden mi bilmiyorum.

Çünkü NF ile tanışmadığım, PMO'nun coşku dönemlerimde ben de çok iplemezdim günde 2 kere yapar yine sosyal ortamlara çıkardım.

NF ile tanışınca da çok kasıyor insan. Bir relapse olunca dışarı çıkmak bile istemiyor özgüveni kayboluyor seriyi bozdum vb. gibisinden.

Genetik değil de bizim olayı yorumlamamızdan kaynaklanıyor olabilir.

cvehileyle

Jüpiter Yolcusu
Daha önce de demiştim, kimisi bir relapsede evden çıkamayacak kadar kedileşirken kimisi 3 kere çavuşu tokatlıyor halen partiden partiye.

Bu değişkenlik gösteriyor ancak genetik mi yoksa bizim nofapi yorumlayış şeklimizden mi bilmiyorum.

Çünkü NF ile tanışmadığım, PMO'nun coşku dönemlerimde ben de çok iplemezdim günde 2 kere yapar yine sosyal ortamlara çıkardım.

NF ile tanışınca da çok kasıyor insan. Bir relapse olunca dışarı çıkmak bile istemiyor özgüveni kayboluyor seriyi bozdum vb. gibisinden.

Genetik değil de bizim olayı yorumlamamızdan kaynaklanıyor olabilir.
Yorumlayıştan değil de yetiştirme tarzıyla alakası var. Normalde sosyal, atılgan biri fap yapsa da çok etkilenmeyebilir ama utangaç biri yaptığı zaman çok etkilenir. Yani kişilikle de alakası var.

Chris

Ay Yolcusu
Yorumlayıştan değil de yetiştirme tarzıyla alakası var. Normalde sosyal, atılgan biri fap yapsa da çok etkilenmeyebilir ama utangaç biri yaptığı zaman çok etkilenir. Yani kişilikle de alakası var.
Aynen, burada genetikte devreye giriyor. Kişilik dediğimiz kavram Genetik ve Çevresel faktörlerin bir arada şekillenmesi sonucu oluşur.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6